21 sty Jak działa technologia CNC?
Jak działa technologia CNC i co tak naprawdę oznacza? W tym artykule dowiesz się też dlaczego warto postawić na to rozwiązanie. Zapraszamy do lektury!
Technologia CNC – co to właściwie jest?
Pierwotnie obróbka odbywała się manualnie lub z użyciem specjalnych maszyn, które pozwalały na wykonywanie wyłącznie wskazaną sekwencję ruchów. Nie było jednak możliwości ich przeprogramowania. Początek historii obrabiarek sterowanych numerycznie miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1953 roku Instytut Technologii w Massachusetts stworzył pierwszy układ sterowania – Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi.
Skąd zatem skrót CNC i co on oznacza?
CNC – jego pełne rozwinięcie to Computerized Numerical Control, który mówi nam, że maszyny CNC w swojej pracy używają tzw. kodów sterujących, systemu sterowania umożliwiającego precyzyjne programowanie pracy urządzenia. Z uwagi na liczne zalety tego rozwiązania, jest ono powszechnie używane w maszynach przeznaczonych do obróbki materiałów.
Obróbka CNC – jak to działa?
Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych jest realizowane przez kilka charakterystycznych elementów. Pierwszy z nich to nośnik danych – bez niego nie jest możliwe prawidłowe działanie maszyny. Aby jednak zamieszczone tam dane zostały poprawnie odczytane, potrzebny jest przetwornik. Dzięki niemu instrukcje są przetwarzane na sygnały sterujące w taki sposób, aby zostały poprawnie zinterpretowane przez napędy, oraz elementy wykonawcze obrabiarki.
Obecnie obróbka CNC wykorzystywana jest praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu: lotnictwo, budownictwo, motoryzacji, meblarstwie i wielu innych. Dzięki zastosowaniu sterowania numerycznego w takich maszynach jak frezarka CNC i tokarka CNC uzyskuje się wysoką powtarzalność i precyzję podczas produkcji elementów bez względu na stopień skomplikowania ich kształtu, oraz materiału z którego są wykonane.
Obecnie obróbka CNC wykorzystywana w maszynach, które pracując w czy to w przemyśle lotniczym, czy motoryzacyjnym, znacząco ułatwiając cały proces produkcji wszystkim przedsiębiorcom. Dzięki zastosowaniu sterowania numerycznego w takich maszynach jak frezarka CNC i tokarka CNC możliwa jest powtarzalna i precyzyjna produkcja skomplikowanych kształtów w różnych gałęziach przemysłu.
Obróbka na obrabiarce manualnej vs obrabiarce CNC
Obróbka metali na tokarce manualnej jest czasochłonna. Wszystkie parametry należy ustawić ręcznie i nieprzerwanie kontrolować proces obróbki. Trudno jest również uzyskać powtarzalność wykonywanych elementów, od których projekt wymaga dużej dokładności. Wszelkie poprawki i korekty wiążą się ze stratą czasu i materiału, a co za tym idzie, wzrostem kosztów. Wykorzystanie obróbki skrawaniem realizowanej obrabiarkami CNC pozwoliło na rozwiązanie tych problemów. Technologia CNC umożliwia bardzo precyzyjne wykonywanie elementów i wysoką powtarzalność. Ponadto czas wykonania zlecenia jest dużo krótszy, a przedsiębiorca, zwiększając efektywność pracy, poprawia swoją wydajność i zyski.
Działanie obrabiarki CNC
Technologia obróbki CNC ma kilka wad. Z jednej strony skomputeryzowanie prowadzi do poprawy jakości, z drugiej zaś wymusza używanie odpowiedniego oprogramowania. W ten sposób, aby wykonać cokolwiek musimy umieć stworzyć projekt w specjalnym, profesjonalnym oprogramowaniu CAD.
Na szczęście technologia obróbki CNC korzystająca z zaawansowanego układu sterowania STYLE umożliwia wygodną pracę wszystkim operatorom. Zaawansowany system sterowania z reprezentacją graficzną to nowoczesne technologie wykorzystywane do obróbki materiałów w zakładach produkcyjnych. Wygodne sterowanie kształtowe w maszynach STYLE wyposażonych w zaawansowany komputer czyni maszyny CNC idealnymi obrabiarkami do wszelkich prac. Łatwe i szybkie sterowanie graficzne pozwala zapewnić przedsiębiorcom jeszcze większą precyzję i oszczędność czasu podczas produkcji w technologii CNC. STYLE CNC Machines to unikalne obrabiarki CNC.
Zalety technologii CNC
Zastosowanie intuicyjnego sterowania graficznego w tokarkach i frezarkach pozwala na uzyskanie możliwości szybkiego programowania, nawet jeśli mamy do czynienia z początkującym operatorem. Technologia CNC z graficznym sterowanie STYLE sprawdza się idealnie w wielu polskich firmach, nawet tam, gdzie są jeszcze maszyny konwencjonalne i doświadczenie pracowników jest na bardzo wysokim poziomie ale trudno jest wprowadzić technologię CNC ze względu na skomplikowanie innych rozwiązań i sterowników.
Sterowanie graficzne STYLE umożliwia pracę maszyn, które są nowoczesne i dokładne ich zastosowanie zasadne będzie nie tylko tam, gdzie liczy się precyzja, ale również i szybkość wykonania zwłaszcza przy pojedynczych produktach. Niezależnie jaka maszyna – tokarka, czy frezarka sterowanie STYLE CNC zapewnia łatwość i szybkość programowania.
Produkcja z użyciem maszyn CNC doprowadziła do szybkiego postępu technologicznego w przemyśle. Zauważyć należy fakt, że on wciąż trwa i nieustannie pojawiają się nowe możliwości. Dzięki niej powstają dokładnie odwzorowane i precyzyjne śrubki, nakrętki, koła łańcuchowe i wiele innych elementów. Obróbka CNC będzie z pewnością wykorzystywana w długiej przyszłości.