09 lip Industry 4.0: Strategia działania dla średniej wielkości przedsiębiorców
Powolny i stabilny plan, a nie pośpiech, wygrywa wyścig Industry 4.0. Oto siedem wskazówek, jak rozpocząć swoją podróż w kierunku digitalizacji przedsiębiorstwa.
1. Bądź realistą
Kusząca jest próba przeprojektowania całej firmy, w szczególności, jeśli obawiasz się, że pozostaniesz w tyle za konkurencją. Jeśli jednak skupisz się na całym „organizmie” szanse na sukces będą znacznie mniejsze.
Zacznij od mniejszego projektu w kluczowym obszarze zainteresowania – być może w takim, który ma najwięcej przestojów, wymaga konserwacji lub energii. Coś specyficznego, co możesz zmierzyć.
Spraw, by Twój plan był wykonalny. Zamiast łączyć całą fabrykę, co jest zapewne Twoim celem końcowym, przyjrzyj się usługom opartym na lokalizacji, aby lepiej zarządzać swoimi zasobami, to powinien być Twój punkt wyjścia.
2. Zdefiniuj, co będzie dla Ciebie sukcesem
Określ, co próbujesz osiągnąć, a następnie zmierz to przed i po wprowadzeniu każdej innowacji Industry 4.0. Na przykład, jaki jest twój nieplanowany przestój dzisiaj? Gdzie ma nastąpić? Do kiedy?
Skup się na digitalizacji Twoich operacji tak samo, jak w przypadku innych inwestycji strategicznych lub usprawnień procesów. Weźmiesz wtedy pod uwagę wszystko, co jest istotne przy podejmowaniu decyzji, gdzie warto jest poświęcić czas i wysiłek.
3. Buduj w oparciu o technologię
Może to być dla Ciebie oczywiste, ale łączenie operacji produkcyjnych jest możliwe tylko dzięki odpowiedniej technologii. Nie tylko musisz zmierzyć się z nowym sprzętem, ale i też oprogramowaniem. Aby w pełni zrealizować korzyści płynące z Industry 4.0 potrzebujesz również wiedzy specjalistów, którzy znają technologię IoT (internet of things), takich, którzy wykonają cały projekt z powodzeniem oraz przede wszystkim bezpiecznie.
Twój dział IT, dostawca lub zewnętrzny dostawca usług IT powinni mieć doskonałą wiedzę w zakresie organizowania przepływu danych w obrębie Twojej firmy.
4. W zespole nie ma żadnych „Ja” ani „Oni”
Czasy, kiedy projekty technologiczne związane z siecią mogły być wdrażane bez działu IT, bezpowrotnie minęły lub zmierzają ku końcowi. Osiągnięcie sukcesu jest o wiele bardziej prawdopodobne poprzez ścisłą współpracę.
Na przykład napływ danych pochodzących z fabryki będzie wymagał analizy. Może to stworzyć nowe wymagania na moce obliczeniowe, które zapewnisz z pomocą IT. Niesie to za sobą również nowe zagrożenia bezpieczeństwa – kluczowy obszar, w którym dział IT może Ci pomóc, ale tylko przy pełnym zrozumieniu wymagań operacyjnych.
5. Zrozum i zapobiegaj zagrożeniom bezpieczeństwa
Przesył danych z nowego oddziału do reszty firmy lub tworzenie zdalnego dostępu do hali produkcyjnej może dostarczyć potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Przy każdym projekcie informatycznym prawdopodobieństwo ataku rośnie. Właśnie wtedy potrzeba współpracy z działem IT, to dodatkowa przewaga Twojego przedsiębiorstwa.
Dokładnie oceń potencjalne ryzyko i wpływ tych zagrożeń na działanie firmy, a następnie skup się na najpoważniejszych. Prawdopodobnie nie jesteś w stanie rozwiązać ich wszystkich natychmiast, ale możesz i powinieneś znaleźć zaufanego partnera, który przeprowadzi ocenę bezpieczeństwa i pomoże Ci ustalić priorytety tych zagrożeń.
6. Unikaj nadmiaru danych
Gdy jesteś w stanie połączyć wszystko, a zarazem wszystkich w sieci, nie zapominaj, by integrować tylko to, co naprawdę musi być połączone.
Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany poprawą jakości produktu na jednej z linii produkcyjnych, nie chcesz zapewne cierpieć z powodu przesyłu nadmiaru danych. Zachowaj możliwość zarządzania zestawem danych i korzystaj z podstawowej analizy statystycznej, aby wyszukać dane, które są zbędne.
7. Bądź świadom granic swoich możliwości
Niezależnie od wielkości firmy produkcyjnej, ścieżka do digitalizacji jest prawdopodobnie tą, której wcześniej nie znałeś. Jedną z podstawowych obaw jest brak umiejętności informatycznych wśród przedsiębiorców. Jest całkowicie możliwe, jeśli nie bardzo prawdopodobne, że Ty i twój zespół nie posiadacie obecnie umiejętności lub doświadczenia, by korzystać z technologii Industry 4.0.
Zacznij od poznawania technologii i zarządzania zasobami ludzkimi, podejdź do tematu z wyczuciem i świadomością bez względu na to, czy Twoje zasoby są na miejscu, są dostarczane przez dostawcę bądź outsourcowane. Pracujcie razem, aby ustalić problemy i określić, gdzie potrzebujecie specjalistycznej porady.
Chociaż perspektywa płacenia za poradę może być nieatrakcyjna, szczególnie w kontekście dalszych inwestycji, często lepiej jest uzyskać odpowiednią opinię na wczesnym etapie, tak, aby można było rozplanować podnoszenie kwalifikacji lub rekrutację. W ten sposób wypełnisz luki w systemie w najbardziej efektywny sposób.
Jeśli chodzi o technologie Industry 4.0, przedsiębiorcy zrobią to albo dobrze, albo za dobrze. Którą opcję wybierzesz?
Źródło: https://www.themanufacturer.com/articles/industry-4-0-a-sustainable-roadmap-for-midsized-manufacturers/